prof.-dr-hab.-n.-med.-lek.-Krzysztof-Ficek.png [1.20 MB]

prof. dr hab. n. med. Krzysztof Ficek
specjalista ortopedii i traumatologii, specjalista medycyny sportowej

Profesor nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Prezes Galen-Ortopedia Sp. z o.o. Specjalizuje się w nowoczesnych metodach leczenia schorzeń narządu ruchu oraz regeneracji tkanek. Jest aktywnym badaczem  – współtwórcą patentów i wzorów użytkowych, w tym dotyczących implantów medycznych stosowanych w ortopedii. Prowadził liczne projekty naukowe we współpracy z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami akademickimi, m.in. Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach, Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem w Cape Town i Uniwersytetem w Miami, odbył staż w Harvard University. Jego badania koncentrują się na biomateriałach, regeneracji tkanek oraz nowoczesnych metodach leczenia urazów sportowych. Profesor Ficek pełni funkcję członka rad naukowych i redakcyjnych renomowanych czasopism, takich jak Journal of Orthopaedic Surgery and Research, Biomedical Engineering oraz Polimery. Jest także recenzentem prac naukowych i promotorem licznych rozpraw doktorskich.

Za swoje osiągnięcia naukowe i działalność na rzecz rozwoju ortopedii i medycyny sportowej był wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą Rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, Złotą Odznaką Ministra Sportu i Turystyki „za zasługi dla sportu” oraz Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP dla interdyscyplinarnego zespołu badawczego.

Jako lekarz współpracował z polskimi reprezentacjami sportowymi, m.in. w biathlonie, judo, kolarstwie i hokeju na lodzie. Był członkiem sztabu medycznego reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. W Galen-Ortopedia prowadzi kompleksową opiekę medyczną nad zawodnikami różnych dyscyplin sportowych.

Profesor jest pomysłodawcą oraz autorem programu dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych - Ninanki.
Ninanki to kompozycja edukacyjna obejmująca obszar rozwoju fizycznego i psychicznego w oparciu o naukę podstawowych wzorców ruchowych przy pomocy elementów muzycznych, plastycznych oraz ekologii, (więcej o projekcie na stronie: ninanki.pl).

 

Adam-Pala.png [199.68 KB] dr n. med. Adam Pala
specjalista ortopedii i traumatologii

Specjalizuje się w leczeniu schorzeń i urazów kręgosłupa, m.in. leczenie zespołów bólowych kręgosłupa, operacje rekonstrukcyjne kręgosłupa w deformacjach zwyrodnieniowych i pourazowych, operacje małoinwazyjne (w technice MISS – minimally invasive spine surgery – w tym operacje endoskopowe), leczenie operacyjne złamań kręgosłupa, specjalizacja w zakresie chirurgii onkologicznej kręgosłupa, specjalizacja w operacjach kręgosłupa szyjnego a w szczególności przejścia czaszkowo-szyjnego.

 

 

Ewa-Stellmach.png [272.94 KB] Ewa Stellmach
psycholog sportu, trener mentalny, terapeuta w nurcie TSR

Certyfikowana trenerka oddechu Oxygen Advantage i metody Butejki. Sportowiec i przedsiębiorca od 14 lat. Wykładowca AWF Katowice i Akademii WSB. Pracuje stacjonarnie i online, prowadzi szkolenia i warsztaty. Specjalizuje się w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, wspierając ich w osiąganiu celów. Certyfikowany coach ICF, trener EEG Biofeedback. W pracy koncentruje się na rozwiązaniach, mocnych stronach i zasobach klientów.

 

 

Lubonski-Lukasz.png [256.57 KB] lek. Łukasz Luboiński
specjalista ortopedii i traumatologii

Lekarz z pasją do nowoczesnych metod leczenia i rekonstrukcji stawów. Ekspert w rekonstrukcjach wielowięzadłowych kolana, osteotomiach korekcyjnych i leczeniu urazów tkanek miękkich, w tym przezskórnej plastyce ścięgna Achillesa. Rocznie przeprowadza ok. 450 operacji, w tym skomplikowane rekonstrukcje więzadeł i artroskopie biodra. Doświadczenie zdobywał w czołowych ośrodkach w Polsce i za granicą, m.in. w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Pracował z najlepszymi sportowcami jako konsultant ortopedyczny Polskiego Związku  Koszykówki, Legii Warszawa i kadry narodowej pływaków. Ordynator Oddziału Ortopedii w Carolina Medical Center, wykładowca i szkoleniowiec w zakresie technik artroskopowych, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Artroskopowego. Autor publikacji naukowych, prelegent na konferencjach, propagator innowacyjnych metod leczenia ortopedycznego.

 

Mateusz-Gawelczyk.png [268.63 KB] dr Mateusz Gawełczyk
dietetyk sportowy 

Dietetyk sportowy z ponad 15-letnim doświadczeniem, specjalista w pracy ze sportowcami dyscyplin wytrzymałościowych. Autor i prowadzący popularnego podcastu o tematyce żywienia i suplementacji, w którym opublikował ponad 100 odcinków. Jego praktyka obejmuje współpracę z Reprezentacją Polski na Mistrzostwach Świata oraz Pucharach Świata w różnych dyscyplinach sportowych. Pracował jako dietetyk w Polskim Związku Triathlonu, Polskim Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, Polskim Związku Biathlonu oraz Polskim Związku Pływackim. W sezonie 2023/2024 pełnił funkcję dietetyka w ekstraklasowym klubie piłkarskim KGHM Zagłębie Lubin. Jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Ukończył prestiżowy międzynarodowy program IOC Diploma in Sport Nutrition, a w 2023 roku obronił doktorat z nauk medycznych na Katowickiej AWF, gdzie obecnie pracuje jako adiunkt badawczo-dydaktyczny. Posiada również certyfikat ISAK Level 1, potwierdzający jego kompetencje w zakresie oceny składu ciała. Na co dzień tworzy spersonalizowane strategie żywieniowe dla sportowców, wspierając ich osiągnięcia sportowe poprzez dopasowanie diety do planów treningowych. Aktywnie dzieli się swoją wiedzą jako dydaktyk, inspirując zarówno studentów, jak i praktyków.

 

Piotr-Piaskowski.png [240.92 KB] Piotr Piaskowski
fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta z 15 letnim doświadczeniem w rehabilitacji ortopedycznej, specjalizujący się przede wszystkim w fizjoterapii pourazowej i pooperacyjnej stawu kolanowego oraz kręgosłupa. Absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i AWF Warszawa. Uczestnik wielu szkoleń z zakresu terapii manualnej oraz zdrowego treningu w fizjoterapii. Koordynator Działów Rehabilitacji MIRAI Clinic w Warszawie oraz Otwocku.

Założyciel i twórca portalu Fizjologika, na którym dzieli się z pacjentami oraz fizjoterapeutami wiedzą o nowoczesnej rehabilitacji ortopedycznej. Prowadzi podcast „Rozmowy Fizjologiczne”, w którym omawia kluczowe zagadnienia fizjoterapii. Aktywny szkoleniowiec i wykładowca z wieloletnim doświadczeniem – organizuje autorskie kursy dla studentów i fizjoterapeutów, koncentrując się na innowacyjnych metodach rehabilitacji ortopedycznej kręgosłupa i kończyny dolnej.

 

Kamil-Michalik.png [272.67 KB] dr Kamil Michalik
fizjolog, trener

Pracownik badawczo – dydaktyczny w Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu w Katedrze Dydaktyki Sportu. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych, popularnonaukowych i wystąpień konferencyjnych m. in w Journal of Strength and Conditioning Research, Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism, Journal of Human Kinetics, Frontiers in Physiology, Journal of Sports Science and Medicine, Journal of Sports Medicine and Physical Fitness. Trener II klasy lekkoatletyki, trener piłki nożnej UEFA C, instruktor kulturystyki i odnowy biologicznej. Organizator konferencji naukowych o zasięgu ogólnopolskim (Wieczór Naukowca – Wokół Człowieka). Uczestnik szkoleń z zakresu przygotowania motorycznego i treningu funkcjonalnego (m.in. ASCA, EPI NCSC). Jako fizjolog i trener przygotowania motorycznego współpracuje z kolarzami torowymi, lekkoatletami, wioślarzami, piłkarzami możnymi i przedstawicielami sportów walki; olimpijczykami, medalistami mistrzostw świata i Europy. Zainteresowania naukowe dotyczą: metodologii badań wydolności fizycznej i zdolności motorycznych, protokołów treningu interwałowego, restytucji powysiłkowej, ergogenicznych manipulacji oddychaniem, czynników determinujących maksymalną moc mięśni i sposobów rozwijających jej utrzymanie. Pasjonat inżynierii lądowej i aktywności fizycznej. 

 

Przemyslaw-Babel.png [182.64 KB] prof. dr hab. Przemysław Bąbel
psycholog

Przemysław Bąbel jest psychologiem, profesorem zwyczajnym w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie kieruje Zespołem Badania Bólu. Pełni funkcję prodziekana ds. naukowych Wydziału Filozoficznego UJ i przewodniczy Radzie Dyscypliny Psychologia UJ. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Psychologii Behawioralnej, członkiem zarządu Society for Interdisciplinary Placebo Studies i członkiem Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Prof. Bąbel prowadzi badania nad uczeniowymi mechanizmami wpływu placebo na ból, pamięcią bólu i czynnikami psychologicznymi modyfikującymi percepcję bólu. Zajmuje się także zastosowaniami analizy zachowania i psychologii pamięci w edukacji i terapii, w tym terapii bólu przewlekłego i osób ze spektrum autyzmu. Kierował i kieruje wieloma projektami badawczymi finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki, w tym najbardziej prestiżowym grantem Maestro, który otrzymał w 2021 r. na realizację projektu „Od(uczenie) się bólu przez konsekwencje. Tworzenie uczeniowej teorii działania placebo”. Jest autorem i współautorem przeszło 140 publikacji naukowych oraz ponad 100 publikacji popularnonaukowych. Za swoją działalność na rzecz popularyzacji nauki prof. Bąbel otrzymał w 2008 r. Nagrodę Prezesa PAN „Złoty Umysł – Mistrz Popularyzacji Wiedzy”. W 2018 r. został laureatem Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego, a w 2019 r. został wybrany członkiem („fellow”) Association for Psychological Science w uznaniu wybitnego wkładu w badania psychologiczne. W prof. Bąbel znalazł się w rankingu Stanford-Elsevier 2% najczęściej cytowanych naukowców na świecie.

 

Wojtek-Kubasik.png [246.54 KB]

dr Wojciech Kubasik
fizjoterapeuta

Specjalista w dziedzinie fizjoterapii ortopedycznej i sportowej, wykładowca akademicki oraz doświadczony terapeuta. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, gdzie ukończył także studia podyplomowe z odnowy biologicznej. Kierownik rehabilitacji w Galen Rehabilitacja, autor licznych publikacji naukowych, autor książki REKONSTRUKCJA ACL - KOMPENDIUM WIEDZY oraz prelegent na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Współtwórca nowatorskich metod fizjoterapii oraz szkoleń z zakresu treningu okluzyjnego i flossingu. Aktywnie uczestniczy w rozwoju nowoczesnych metod terapeutycznych, łącząc praktykę kliniczną z działalnością naukową i dydaktyczną.

 

Jakub-Liberki.png [1.48 MB] lek. Jakub Liberski
specjalista ortopedii i traumatologii 

 Od lat zajmuje się diagnostyką i leczeniem urazów sportowych oraz chirurgią artroskopową. Doświadczenie zdobywał   w renomowanych ośrodkach ortopedycznych oraz jako lekarz klubowy K.S. Polonia Bytom. Na co dzień pracuje w Galen-Ortopedia w Bieruniu. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, ESSKA oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej. Regularnie uczestniczy w prestiżowych kursach i konferencjach, doskonaląc nowoczesne techniki operacyjne. Autor publikacji naukowych dotyczących innowacyjnych metod leczenia schorzeń narządu ruchu.

 

Mateusz-Stolarz.png [1.19 MB]

dr n. med. Mateusz Stolarz
specjalista ortopedii i traumatologii, specjalista medycyny sportowej

Łączy pasję do medycyny sportowej z rozwojem zawodowym i naukowym. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w międzynarodowych konferencjach i sympozjach, które pozwalają na aktualizację wiedzy w jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin medycyny. Doskonali również swoje umiejętności chirurgiczne poprzez szkolenia praktyczne i kursy kadawerowe, podnosząc jakość świadczonych usług. Jego działalność naukowa koncentruje się m.in. na rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, czego efektem było ukończenie doktoratu oraz liczne publikacje naukowe. Jest autorem i współautorem artykułów w prestiżowych czasopismach oraz prelegentem na sympozjach i konferencjach. Dodatkowo, jako współzałożyciel i redaktor PrzypadkiMedyczne.pl, przyczynia się do popularyzacji wiedzy medycznej poprzez publikowanie wartościowych i unikalnych przypadków klinicznych

 

prelegent-placeholder-1.png [422.57 KB]

dr n. med. Grzegorz Hajduk
specjalista ortopedii i traumatologii, specjalista medycyny sportowej

Ekspert w zakresie leczenia urazów sportowych, artroskopowych zabiegów rekonstrukcyjnych stawu kolanowego i skokowego oraz endoprotezoplastyki stawów kolanowych i biodrowych.

Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 2013 roku, badając biomechaniczne aspekty chodu pacjentów po aloplastyce stawu kolanowego. Posiada bogate doświadczenie kliniczne, które zdobywał m.in. w Katedrze i Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w Galen-Ortopedia w Bieruniu, gdzie pracuje od 2009 roku.

Aktywny członek Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, ESSKA, AGA oraz Polskiego Towarzystwa Artroskopowego. Regularnie uczestniczy w międzynarodowych kongresach i szkoleniach, doskonaląc nowoczesne metody leczenia ortopedycznego. Jest także autorem licznych publikacji naukowych oraz prelegentem na konferencjach dotyczących ortopedii sportowej i nowoczesnych technik rekonstrukcyjnych.

 

Adama-Hermana.png [805.58 KB]

Adam Herman
trener, szkoleniowiec

Trener personalny i szkoleniowiec z kilkunastoletnim doświadczeniem. Prelegent licznych konferencji branżowych. Trener przygotowania motorycznego kadry narodowej U20 i U23 w podnoszeniu ciężarów kobiet '19-'21. Autor książki "Biomechanika - kompendium wiedzy z biomechaniki w treningu siłowym i hipertroficznym dla dołu ciała". Współzałożyciel i współwłaściciel RockFit Academy - jednej z największych firm szkoleniowych w branży fitness w Polsce, która od ponad dekady dostarcza trenerom i instruktorom fitness szkoleń opartych o sprawdzoną i rzetelną wiedzę. Pomysłodawca jednego z najlepszych w Polsce Kursów Trenera Personalnego, w ramach którego prowadzi m.in. moduły z zakresu biomechaniki, anatomii funkcjonalnej i treningu hipertroficznego. Autor wielu szkoleń z zakresu programowania treningu, biomechaniki w treningu siłowym oraz z zakresu kształtowania sylwetki. Były zawodnik dwuboju olimpijskiego.

 

Weronika-Nowakowska.png [1.41 MB] Weronika Nowakowska

Weronika Nowakowska to wybitna polska biathlonistka, trzykrotna olimpijka, Wicemistrzyni Świata i Europy, która przez lata reprezentowała Polskę na największych światowych arenach. Jest absolwentką AWF Katowice na kierunku wychowanie fizyczne oraz Uniwersytetu SWPS, gdzie studiowała psychologię sportu. Po zakończeniu kariery sportowej z powodzeniem realizuje się jako coach sportowy, mówczyni motywacyjna oraz dziennikarka sportowa, prowadząc autorski program "To zależy" na antenie TVP Sport. Dzięki połączeniu wieloletniego doświadczenia sportowego z wiedzą z zakresu psychologii wspiera rozwój młodych zawodników, trenerów i rodziców, pomagając im w dążeniu do sukcesu. Podczas konferencji podzieli się swoją inspirującą historią, przybliży wyzwania, jakie stoją przed sportowcami, oraz zaprezentuje praktyczne narzędzia i techniki wspierające rozwój osobisty i zawodowy. Jej wystąpienie to nie tylko motywacja, ale także cenne wskazówki dla tych, którzy chcą skutecznie prowadzić sportowców do realizacji ich marzeń.

 

prelegent-placeholder-1.png [422.57 KB] lek. Wojciech Kusak
specjalista ortopedii i traumatologii 

Koordynator w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, łączący wieloletnie doświadczenie kliniczne z działalnością naukową i dydaktyczną. Regularnie uczestniczy w międzynarodowych konferencjach, stażach i szkoleniach w renomowanych ośrodkach w Europie i USA, stale doskonaląc swoje umiejętności. Jako wykładowca i trener prowadzi kursy operacyjne dla ortopedów z Polski i zagranicy, koncentrując się na nowoczesnych technikach chirurgicznych. Aktywnie angażuje się w rozwój metod leczenia oraz wymianę doświadczeń z autorytetami w dziedzinie ortopedii i traumatologii.

 

Jakub-Kaszynski.png [1.05 MB]

dr n. o zdr. Jakub Kaszyński
fizjoterapeuta

Absolwent Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, gdzie w 2018 roku uzyskał tytuł magistra, a w 2023 roku obronił doktorat dotyczący leczenia zmian zwyrodnieniowych stawów kolanowych.

Doświadczenie zawodowe zdobywał już w trakcie studiów, pracując w klubie sportowym Huragan Pobiedziska, a następnie w klinice Rehasport, z którą współpracuje do dziś. Współpracował także z Wielkopolskim Związkiem Piłki Nożnej oraz Reprezentacją Polski w Piłce Ręcznej Plażowej. Od 2020 roku jest wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej, łącząc terapię manualną (m.in. wg koncepcji Kaltenborn-Evjenth) z ćwiczeniami i edukacją pacjentów. Jest autorem i współautorem prac naukowych dostępnych na ORCID oraz ResearchGate. Należy do sekcji Fizjo Polskiego Towarzystwa Artroskopowego oraz Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Barku i Łokcia, a także uczestniczy w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych.

 

Artur-Mohr.png [542.60 KB]

Artur Mohr
fizjoterapeuta, trener przygotowania motorycznego

 Absolwent AWF Katowice na Wydziale Fizjoterapii, Trener Personalny i Trener Przygotowania Motorycznego z wieloletnim doświadczeniem. Popularyzator nauki. Twórca projektu i podcastu Praktyczna Strona Treningu, który stał się najpopularniejszym podcastem sportowo-medycznym w Polsce. Od 2014 roku współzałożyciel Hussars Academy obiektu sportowego o powierzchni ponad 1000m2. Centrum sportowego zajmującego się treningiem sportowym dla generalnej populacji, sportowców oraz pacjentów. Hussars Academy to również miejsce realizacji indywidulnego przygotowania motorycznego oraz praktyk studenckich dla uczelni wyższych. Od 2022 założyciel projektu wspierającego sportowców i pacjentów w zakresie żywienia Praktyczna Strona Dietetyki. Pomysłodawca i koordynator cyklu konferencji Science&Practice, które ściągają najbardziej uznane nazwiska z Polski i Świata. Artur Mohr to wykładowca konferencji branżowych, szkoleniowiec, pilot amator. Nieustannie praktykuje ze sportowcami (m.in. sporty walki, snowboard X, piłka nożna, siatkówka, biegi długodystansowe, american football) i generalną populacją.

 

Agata-Nowak.png [1.49 MB]

Agata Nowak - Lis
fizjoterapeutka kardiologiczna

Fizjoterapeutka, wykładowca, pracownik naukowy Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach. Swoją działalność naukową i dydaktyczną koncentruje na nowoczesnych metodach rehabilitacji kardiologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu hipoksji na wysiłek fizyczny u pacjentów kardiologicznych.

Jako współorganizator Cardiac Rehabilitation Workshop, realizowanego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz American Association for Cardiovascular and Pulmonary Rehabilitation, aktywnie uczestniczy w kształtowaniu nowych standardów terapii i rehabilitacji pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi. Od wielu lat jest również członkiem komitetu naukowego European Hypoxia Symposium, co podkreśla jej zaangażowanie w badania nad hipoksją i jej zastosowaniem w fizjoterapii.

Autorka licznych publikacji naukowych oraz współautorka podręczników akademickich, takich jak: Niestandardowe Formy Rehabilitacji Kardiologicznej (wyd. AWF Katowice), Fizjoterapia w wybranych chorobach narządów wewnętrznych: podręcznik dla studentów (Wydawnictwo AWF Katowice). Poza działalnością naukową i dydaktyczną, posiada wieloletnie doświadczenie jako instruktor fitness oraz trener personalny, co pozwala na łączenie teorii z praktyką w obszarze aktywności fizycznej i rehabilitacji.